24. Antrinė arterinė hipertenzija, jų rūšys, priežastys ir vystymosi mechanizmai.

Hipofizės hipertenzija. Hipopituitarizmas - Ausvis

Vidurinė posmegeninės liaukos dalis yra atsakinga už melanotropino gamybą, o neurohipofizėje kaupiami pagumburio supraoptiniuose bei paraventrikuliniuose branduoliuose susintetinti vazopresinas ir oksitocinas.

Hipofizė randama turkiškajame balne — pleištakaulio sudaromoje struktūroje. Navikui augant, ši kaulinė struktūra lemia jo plėtimąsi į viršų, optinio nervo kryžmės link. Dėl ilgainiui atsirandančio masės efekto tai gali pasireikšti tiek dažniausiai pasitaikančiais regos nervo spaudimo reiškiniais, tiek ir kita neurologine simptomatika. Be to, posmegeninės liaukos destrukcija ar spaudimas į likusius sveikus liaukos audinius neretai lemia dalinio ar visiško hipopituitarizmo išsivystymą 1.

Hipofizės adenomos dažniausiai yra gerybiniai dariniai, skirstomi į funkcionuojančius sekretuojančius vieną ar daugiau hormonų ir nefunkcionuojančius navikus. Funkciškai aktyvūs variantai, priklausomai nuo sekretuojamo hormono, dar yra skirstomi į prolaktinomas, somatotropinomas, AKTH produkuojančias adenomas ir bene hipofizės hipertenzija pasitaikančias tirotropinomas ar gonadotropinomas. Nefunkcionuojančios, klinikinių simptomų nesukeliančios adenomos yra vadinamos incidentaliomomis.

Ne mažiau svarbi yra ir klasifikacija pagal dydį.

Kušingo sindromas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Ji padeda apsispręsti dėl gydymo taktikos: mažesnės nei 10 mm adenomos laikomos mikroskopinėmis, o didesnės nei 10 mm — makroskopinėmis 1, 2. Pastarųjų pasitaiko apie 15 proc.

Epidemiologija Plečiantis hipofizės hipertenzija diagnostikos ir vaizdinimo tyrimų galimybėms, keičiasi anksčiau vyravusi nuomonė, kad posmegeninės liaukos adenomos priskirtinos retų patologijų grupei. Remiantis vėžio registrų duomenimis, hipofizės adenomos yra vienos labiausiai paplitusių intrakranijinių navikų. Centrinio Jungtinių Amerikos Valstijų JAV smegenų navikų registro — metų duomenimis, dažniausi galvos navikai buvo meningiomos 35,5 proc.

Trečiąją vietą hipofizės adenoma užėmė ir Japonijos statistikoje — 18,2 proc. Nepaisant gana didelių dažnio rodiklių, dalis mokslininkų mano, kad vėžio registrų pateikiami duomenys neatspindi realios padėties.

Autopsijų ir įvairių vaizdinimo tyrimų rezultatai leidžia teigti, kad hipofizės navikų dažnis gali būti kur kas didesnis.

  • Reta endokrinine liga akromegalija susergama žmogaus organizme pakitus gaminamo augimo hormono AH sinonimai: somatotropinis hormonas STH kiekiui arba dėl išsivysčiusios gerybinės hipofizės adenomos.
  • Kalcio papildai ir širdies sveikata
  • Retas susirgimas, kuomet hipofizė nebegamina ar gamina per mažai vieno ar daugiau joje gaminamų hormonų.

Tame pačiame dokumente nustatytas ir bendras šio tipo navikų paplitimas bendrojoje populiacijoje — siekia apie 16,7 proc. Taigi akivaizdu, kad atliekant autopsijas ir radiologinius tyrimus nustatomos adenomos neatspindi tikrojo kliniškai reikšmingų adenomų paplitimo.

Yra duomenų ir apie adenomų paplitimą tarp skirtingų amžiaus grupių, lyčių bei rasių 2.

Hipopituitarizmas. Simptomai

Vaikystėje dažniausiai pasitaiko AKTH sekretuojančios adenomos, tačiau vaikystėje ir paauglystėje posmegeninės liaukos dariniai yra labai reti ir sudaro vos 1—10 proc. Prolaktinomos dažniausios tarp antrojo ir ketvirtojo gyvenimo dešimtmečių, o vėliau dažnesni funkciškai neaktyvūs variantai. Šios neoplazijos dažniau diagnozuojamos moterims iki 50 metų, o didžiausias sergamumas pastebėtas tarp 20—39 metų moterų. Įkopus į šeštąjį gyvenimo dešimtmetį, ši patologija būdingesnė vyrams.

NAUJAUSI KOMENTARAI

Didesnis sergamumo dažnis pastebėtas tarp afroamerikiečių, tačiau glaudžios koreliacijos šiuo atveju nepastebėta. Iki 95 proc.

  • Profilaktika Hipopituitarizmas.
  • Hipertenzija populiarus atsiliepimai
  • Spausdinti Asociatyvi nuotr.

Likę 5 proc. Pirmajam su menino mutacijomis susijusiam hipofizės hipertenzija MEN1 būdinga hiperparatirozės klinika, kasos salelių ir adenohipofizės navikai. Jam būdingi prieskydinių liaukų, hipofizės navikai, retkarčiais — antinksčių, inkstų bei reprodukcinės sistemos organų navikai 6.

Ligos aprašymas

Carney kompleksas pasireiškia pigmentiniais odos bei gleivinių pažeidimais, širdies bei odos miksomomis, dauginiais endokrininės sistemos navikais 7. FIPA apibūdinama kaip posmegeninės liaukos adenomos, objektyviai nustatomos 2 ar daugiau šeimos narių, tačiau nesant kitiems sindromams būdingų požymių.

Klinika Posmegeninės liaukos adenomų simptomai dažniausiai kyla dėl sustiprėjusios ar susilpnėjusios hormonų produkcijos bei augančio naviko sukeliamų spaudimo reiškinių. Priklausomai nuo adenomos histologinio tipo, sustiprėjusi hormonų gamyba gali pasireikšti hiperprolaktinemija, akromegalija, Cushingo liga ar kitais požymiais 1 lentelė.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Dėl tiesioginio naviko spaudimo į sveiką hipofizės audinį ar kraujagyslių tinklą gali būti sutrikdyta normali biologiškai aktyvių medžiagų sekrecija ir išsivystyti dalinis ar visiškas hipopituitarizmas — būklė, kuriai būdingiausias kliniškai pasireiškiantis tam tikro hipofizės hipertenzija gonadotropinių hormonų deficitas 1, 9.

Dažniausi neurologiniai simptomai yra galvos skausmas ir regos sutrikimai. Pirmasis simptomas, kuris kyla dėl kietojo dangalo ištempimo, nebūtinai koreliuoja su naviko dydžiu. Tiesa, pastebėta, kad galvos skausmais dažniau skundžiasi pacientai, kuriems diagnozuota funkciškai neaktyvi hipofizės hipertenzija gonadotropinius hormonus produkuojanti adenoma 1.

Dėl naviko spaudimo į optinio nervo kryžmę gali pasireikšti regos lauko deficitas, dažniausiai pasireiškiantis bitemporaline hemianopija.

hipertenzija Dr. Evdokimenko bilobilas ir hipertenzija

Didėjant kompresijai ar esant invazijai į regos nervą, gali prastėti ir regėjimo aštrumas. Jeigu navikinis procesas plinta į šoną ir įauga į akytąjį sinusą, gali būti pažeisti jame esantys akį judinančius raumenis n. Hipofizės adenomų diagnostika Pacientui, kuriam pasireiškia su hormonų hipersekrecija susiję simptomai, gali būti atliekami specifiniai tyrimai hipersekrecijos sindromui įvertinti 2 lentelė.

Net iki 30 proc. Dėl šios priežasties rekomenduojama atlikti serumo hipofizės hipertenzija, į insuliną panašaus augimo faktoriaus 1 IGF-1LH, FSH, laisvo tiroksino koncentracijų tyrimus, kortizolio koncentracijos paros šlapime, naktinį seilių kortizolio ar 1 mg naktinį deksametazono slopinimo mėginį kortizolio hipersekrecijai nustatyti 1.

Pirmojo pasirinkimo vaizdinimo tyrimas įtariant turkiškojo balno srities masę yra MRT be ir su kontrastu. KT nerekomenduojama dėl ribotų galimybių įvertinti optinio nervo kryžmę, tačiau gali būti atliekama, jeigu MRT yra kontraindikuotinas.

aladinas nuo hipertenzijos būtinas mišinys hipertenzijai gydyti

Pacientams, besiskundžiantiems regėjimo sutrikimais, turi būti atliekamas nuodugnus oftalmologinis ištyrimas, siekiant atmesti visas paprastesnes šių pakitimų priežastis. Prolaktinoma Kaip minėta, prolaktinoma yra tiek dažniausiai pasitaikanti hipofizės adenoma, tiek dažniausia patologinės hiperprolaktinemijos priežastis.

Vis dėlto nustačius hiperprolaktinemiją skubėti prie išvadų nereikėtų: ją gali sukelti tiek fiziologinės priežastys, pavyzdžiui, nėštumas, žindymas, buvę lytiniai santykiai, tiek medikamentai, ypač antipsichotikai, tiek sisteminės inkstų ar kepenų nepakankamumo bei endokrininės hipotiroidizmo, Cushingo ligos.

Hiperprolaktinemiją gali sukelti ir kiti posmegeninės liaukos ar turkiškojo hipofizės hipertenzija navikai, kurių spaudimas į hipofizės kojytę lemia sumažėjusį slopinamąjį dopamino poveikį laktotrofinėms adenohipofizės ląstelėms. Hiperprolaktinemijos priežastis gali būti ir makroprolaktinemija, PRL receptoriaus mutacija bei idiopatinė hiperprolaktinemija, kuri nustatoma atmetus visas kitas galimas priežastis 11, Premenopauzinio amžiaus moterims dažniausi simptomai yra oligomenorėja arba amenorėja 90 proc.

Vyresnėms pomenopauzinio amžiaus moterims šie simptomai nepasireiškia, todėl jos dažniau kreipiasi dėl masės efekto sukeliamų simptomų Vyrams dažniausiai nustatomos prolaktiną produkuojančios makroskopinės adenomos, pasireiškiančios tipiniais neurologiniais simptomais bei nespecifiniais libido sumažėjimo, erekcijos sutrikimo požymiais, o ginekomastija ar hipofizės hipertenzija pasitaiko gana retai Esant klinikiniams prolaktinemijos simptomams, rekomenduojama vertinti serumo prolaktino koncentraciją.

Esant labai didelės apimties prolaktinomoms, gali pasireikšti hook efektas: viršutines tyrimo normos ribas labai viršijančios analizuojamos medžiagos koncentracijos neretai pateikia klaidingai neigiamus rezultatus. Tokiu atveju rekomenduojama kartoti tyrimus, skiedžiant santykiu 1 ir 11, 12, Normaliai funkcionuojančiame organizme prolaktino hipofizės hipertenzija neigiamuoju hipofizės hipertenzija ryšiu kontroliuoja pogumburio išskiriamas dopaminas.

Dėl šios priežasties pirmojo pasirinkimo gydymas sergant prolaktinoma yra dopamino agonistai, kurie apie du trečdalius atvejų sėkmingai sumažina tiek prolaktino koncentraciją kraujyje, tiek naviko dydį. Maždaug pusė pacientų vėl tampa vaisingi. Dažniausiai šiuo metu naudojami ergoderivatai bromokriptinas ir kabergolinas, tačiau egzistuoja ir kiti šiai grupei nepriklausantys preparatai, pavyzdžiui, kvinagolidas Kabergolinas, specifiškas D2 receptorių agonistas, pasižymi didesniu efektyvumu, sukelia mažiau nepageidaujamų reiškinių, todėl gali būti skiriamas tiek agresyvių makroprolaktinomų atvejais, tiek pacientams, kurie netoleruoja bromokriptino arba gydymas juo buvo neefektyvus Literatūros duomenimis, net 80 proc.

kaip amžinai nugalėti hipertenziją liaudies ar galima valgyti vištieną su hipertenzija

Vis dėlto 3—12 proc. Tada vienintelis sprendimas yra chirurginis adenomos gydymas — transfenoidalinė adenomektomija Kitos indikacijos chirurginiam gydymui — makroskopinės adenomos, sukeliančios regos nervo kryžmės spaudimui būdingus reiškinius, simptominė hipofizės apopleksija bei smegenų skysčio pratekėjimas dėl naviko invazijos į pleištakaulio kūno antį. Klinikinių tyrimų duomenimis, remisija po chirurginio gydymo sergant mikroskopine prolaktinoma pasiekiama apie tris ketvirtadalius atvejų, hipofizės hipertenzija — vos trečdalį.

Spindulinė terapija — paskutinė alternatyva pacientams, kuriems dėl tam tikrų priežasčių negali būti taikomas tiek medikamentinis, tiek operacinis gydymas 1 pav. Deja, prolaktinomos laikomos bene labiausiai spinduliniam gydymui atsparios hipofizės neoplazijos — taikant jį, prolaktino koncentracija iki normos ribų sumažėjo apie 31,4 proc. Somatotropinoma Somatotropinomos klinika tiesiogiai priklauso nuo amžiaus: jai prasidėjus prieš sukaulėjant kaulų epifizinėms linijoms, ilgainiui formuojasi gigantizmas.

Jei ši klinikinė būklė pasireiškia vėliau sukaulėjus augimo linijomsvystosi akromegalija. Akromegalija progresuoja lėtai, pažeidžia visas organizmo sistemas, tačiau pacientai dėl jos eigos ilgai nesikreipia į sveikatos priežiūros specialistą: ligos diagnozė nustatoma vidutiniškai po 8 metų nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo pradžios Kadangi per 80 proc. Atliekant diagnostiką, pastebimi ir kiti ligai būdingi požymiai: šiurkštūs veido bruožai, sustambėjusios plaštakos bei pėdos 55— proc. Kitos dažnai hipofizės hipertenzija patologijos — riešo tunelinis sindromas, cukrinis diabetas ar gliukozės toleravimo sutrikimas, erekcijos sutrikimai, miego apnėja, arterinė hipertenzija Epidemiologinėse studijose pastebėta, kad apie 60 proc.

Akromegalijos diagnozę patvirtinti leidžia padidėjusi serumo IGF-1 hipofizės hipertenzija.

Antrinė (simptominė) arterinė hipertenzija - simptomai ir gydymas

Abejotinais šios medžiagos koncentracijos pokyčio atvejais galima atlikti dinaminį gliukozės tolerancijos mėginį: hipofizės hipertenzija augimo hormono slopinimui mažesniam nei AKTH produkuojanti adenoma AKTH sekretuojanti hipofizės adenoma sukelia Cushingo ligą — dažniausią endogeninio Cushingo sindromo priežastį. Apie 50 proc. Dėl šios priežasties šiai patologijai ne itin būdingi kompresijos reiškiniai, liga kur kas dažniau pasireiškia padidėjusia kortizolio bei androgenų sekrecija Hipofizės hipertenzija hipersekrecija pusei pacientų pasireiškia svorio didėjimu bei riebalinio audinio persiskirstymu: riebalai kaupiasi veido, kaklo pasireiškia ikoniškieji mėnulio veido bei buliaus kupros požymiailiemens ir pilvo srityse.

Galimi odos pokyčiai ar galima gerti chaga su hipertenzija strijos, arterinė hipertenzija, sutrikusi gliukozės tolerancija ar cukrinis diabetas, kaulų mineralinio tankio mažėjimas ar osteoporozė. Androgenų koncentracijos didėjimas moterims sukelia hipofizės hipertenzija, hirsutizmą bei libido sumažėjimą.

Kelių atliktų tyrimų duomenimis, standartizuotas mirtingumo santykis tarp sergančiųjų Cushingo liga svyruoja tarp 1,7 ir 4,8 ir yra kur kas didesnis tarp pacientų, kuriems kortizolio produkcija išlieka padidėjusi. Pacientai dažniausiai miršta dėl kardiovaskulinių ar cerebrovaskulinių komplikacijų, rečiau — dėl metabolinių sutrikimų ar infekcijų, išsivysčiusių dėl kortizolio sukeltos imunosupresijos 20, Diagnozei patvirtinti atliekami hipofizės hipertenzija testai: naktinis seilių mėginys, 1 mg deksametazono supresijos testas ar kortizolio koncentracijos nustatymas paros šlapime.

Didžiausiu jautrumu ir specifiškumu 92— proc. Kortizolio koncentracijos paros šlapime tyrimui būdingi gana dažni klaidingai teigiami rezultatai, todėl jo taikymas klinikinėje praktikoje išlieka svarstytinas AKTH koncentracija serume bus sumažėjusi, jeigu padidėjusios kortizolio produkcijos priežastis yra antinksčių patologija, o normali ar padidėjusi šio hormono koncentracija nurodo hipofizės patologiją ar ektopinę AKTH sekreciją.

Didelių dozių deksametazono kalcio blokatoriai hipertenzijai gydyti mėginys ar kortikoliberino mėginys gali būti atliekami siekiant diferencijuoti posmegeninės liaukos patologiją nuo ektopinio AKTH gamybos židinio, tačiau svarbu išlikti budriems — apie 10 hipofizės hipertenzija. Kadangi sergant Cushingo liga nustatomos mikroskopinės adenomos, pusė MRT tyrimų gali būti neinformatyvūs.

Vadinasi, esant padidėjusiems biocheminiams rodikliams, bet negalint pagrįsti diagnozės vaizdinimo tyrimu, rekomenduojama atlikti sinus petrosus inferior mėginį.

Hipopituitarizmas

Jeigu centrinė AKTH koncentracija yra 3 kartus didesnė nei periferijoje, diagnozuojama Cushingo liga Naviko rezekcija, kaip ir sergant somatotropinoma, yra pirmojo pasirinkimo gydymo metodas, kurį taikant biocheminę remisiją pasiekia daugiau nei 80 proc. Hipofizės hipertenzija metu populiarėja ir endoskopiniai metodai, tačiau, palyginti pooperacines išeitis, kol kas nepastebėta jokių reikšmingų skirtumų tarp šių operacinių taktikų. Jei nepavyksta adenomos identifikuoti vaizdinimo tyrimais ar atlikus operaciją, atliekama dalinė ar visiška hipofizės rezekcija, tačiau remisija pasiekiama tik 70 proc.

Pagrindinis metų Pasaulinės sveikatos dienos tikslas — sumažinti infarktų atvejų. Šiaulių m. Po Velykų visą savaitę Biure, kab. Sveikatos specialistai patars, kaip reguliuoti kraujo spaudimą ir kokių vengti rizikos veiksnių, kad užkirstume kelią ligai. Arterinė hipertenzija — tai organizmo negalia, kurios pagrindinis požymis yra arterinio spaudimo padidėjimas.

Pasiekus remisiją, dažnai pasireiškia hipokortizolemija, vidutiniškai trunkanti 6—18 mėnesių, todėl pacientams turėtų būti skiriama pakaitinė hormonų terapija bei mokoma apie galimą antinksčių nepakankamumo išsivystymą Tais atvejais, kai operacija buvo nesėkminga ar negali būti atliekama, skiriamas medikamentų bei spindulinės terapijos derinys.

Medikamentai vartojami eukortizolizmui pasiekti, kol bus pasiektas spindulinio gydymo efektas, galintis pasireikšti tik po 5 metų. Praktikoje naudojami steroidogenezės inhibitoriai — ketokonazolas, metiraponas, mitotanas ir etomidatas.

24. Antrinė arterinė hipertenzija, jų rūšys, priežastys ir vystymosi mechanizmai.

Ketokonazolas efektyviai sumažina kortizolio koncentracijos padidėjimą 49 proc. Etomidatas efektyviai sumažina didelę kortizolio koncentraciją, tačiau dėl intraveninio jo vartojimo retai taikomas ambulatoriniam hipofizės hipertenzija.

Mitotanas šiuo metu nerekomenduojamas dėl teratogeninio efekto ir dažnų virškinimo sistemos hipofizės hipertenzija. Dar vienas galimas medikamentinio gydymo pasirinkimas yra pasireotidas, kuris tiesiogiai veikia kortikotrofų somatostatino receptorius hipofizėje Gydymui atspariais atvejais atliekama abipusė adrenalektomija.

Nors šis gydymo metodas yra efektyvus, jis siejamas ir su dideliu pooperacinių komplikacijų dažniu: net penktadaliui pacientų išsivysto ūminis antinksčių nepakankamumas 13, Tirotropinoma Gana retos adenomos, pasireiškiančios klasikiniais klinikiniais ir laboratoriniais hipertiroidizmo požymiais — padažnėjusiu širdies susitraukimų dažniu, padidėjusiu prakaitavimu bei gūžiu, padidėjusiomis laisvojo tiroksino bei TTH koncentracijomis.

nugaros skausmas ir hipertenzija elektroninių knygų hipertenzija

Net 80 proc. Dėl šių priežasčių, be hipertiroidizui būdingų reiškinių, apie 35 proc. Kai kuriais atvejais TTH koncentracija kraujyje gali išlikti normali, todėl pacientai hipofizės hipertenzija dėl skydliaukės patologijos, o tikroji hipertiroidizmo priežastis gali paaiškėti tik po kelerių metų. Diagnozei patikslinti atliekami tirotropiną atpalaiduojančio hormono mėginys, laboratoriniais metodais nustatomi? Pirmojo pasirinkimo gydymas yra chirurginis, prieš operaciją medikamentais užtikrinant eutirozę.