Hipertenzijos, kraujagyslinės demencijos bei kognityvinių sutrikimų ryšys

Demencijos hipertenzija. Eglė Ereminienė

Kraujagyslinė demencija, jos profilaktika ir gydymas Klaipėdos universitetinė ligoninė Kraujagyslinė demencija yra geriausiai suprantama kaip heterogeninis sindromas, o ne kaip atskiras sutrikimas, kurio pagrindinė priežastis yra galvos smegenų demencijos hipertenzija liga.

Kraujagyslinė demencija yra antra pagal dažnį demencijos forma po Alzheimerio ligos ir, remiantis daugeliu duomenų, sudaro 10—20 proc.

Demencija (silpnaprotystė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Kraujagyslinės demencijos gali išsivystyti po galvos smegenų kraujotakos sutrikimo, tačiau panašūs protinės veiklos sutrikimai gali pasireikšti ir be insulto, o tiesiog progresuojant smegenų kraujagysliniams pažeidimams. Persirgus insultu pažinimo funkcijų sutrikimas išsivysto 40—50 proc.

kaip gydyti hipertenziją vyrams hipertenzija gydant europą

Todėl šeimos gydytojui svarbu atkreipti dėmesį ne tik į motorikos sutrikimus, koordinacijos sutrikimą, bet ir į insultą patyrusio paciento atmintį, protinius gebėjimus, orientaciją.

Visa tai nesunku atlikti įvertinant paciento pažintines funkcijas testais Trumpasis protinės būklės tyrimas, Penkių žodžių testas, Laikrodžio piešimo užduotiso radus juose pakitimų, siųsti konsultuoti specialistui. Rizikos veiksnių mažinimas Pacientai, kuriems nustatyti pažinimo funkcijų sutrikimai ir galvos smegenų kraujagyslių patologija, turėtų būti reguliariai prižiūrimi ir gydomi dėl kraujagyslinių rizikos veiksnių, ypač arterinės hipertenzijos.

sveikatos programėlės širdies ritmo monitorius magnis gydant hipertenziją

Tačiau šios priemonės labiau padeda išvengti demencijos progresavimo, o ne tikėtis eigos pagerėjimo [3, 4]. Pakartotinis insultas dar labiau blogina pažinimo funkcijas ir didina mirtingumo dažnį [5, 6]. Antihipertenziniai vaistai. Nors mažinti arterinį kraujo spaudimą yra rekomenduojama sergantiems arterine hipertenzija ligoniams išeminių komplikacijų profilaktikai, atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai bei metaanalizės pateikia prieštaraujančius duomenis dėl antihipertenzinių vaistų poveikio demencijos eigai.

Kraujagyslinė demencija;Kognityvinės funkcijos;Demencijos sindromas;Dementia, vascular;Cognition disorders;etiology Abstract: Kraujagyslinė demencija KD — tai sindromas, pasireiškiantis bent dviejų kognityvinių funkcijų pablogėjimu, sutrikdantis kasdienę žmogaus veiklą bei nulemtas smegenų kraujotakos sutrikimų.

Arterinio kraujo spaudimo ribos nėra specialiai ištirtos sergantiems kraujagysline demencija žmonėms. Taip pat yra manoma, kad stipriai mažinant arterinį kraujo spaudimą gali sutrikti smegenų perfuzija ir taip savo ruožtu pablogėti demencijos hipertenzija eiga [7, 8].

hipertenzija kartu su vaistais nuo bradikardijos žarnyno aortų įtaka hipertenzijai

Cukrinio diabeto valdymas. Nors nėra pakankamai klinikinių tyrimų ir įrodymų dėl cukrinio diabeto kontrolės ir kraujagyslinės demencijos eigos, valdyti šią ligą rekomenduojama, siekiant išvengti galimų jos sukeltų komplikacijų.

Dalintis: Apibrėžimas.

Statinai yra demencijos hipertenzija vaistai galvos smegenų ligų profilaktikai tiek cholesterolio koncentracijai mažinti, tiek stabdyti aterosklerozės progresavimui. Tačiau jų poveikis demencijos eigai yra nežinomas. Nors įrodytas šių vaistų veiksmingumas pakartotinio insulto prevencijai, nėra atsitiktinių imčių tyrimų, kurie įrodytų, kad acetilsalicilo rūgštis ar demencijos hipertenzija antitrombozinis preparatas būtų veiksmingas kraujagyslinės demencijos profilaktikai ar gydymui [10].

Hipertenzijos, kraujagyslinės demencijos bei kognityvinių sutrikimų ryšys

Sveika gyvensena. Yra pakankamai įrodymų, kad keičiamieji gyvensenos veiksniai rūkymas, alkoholio vartojimas, fizinis aktyvumas, mityba yra tiesiogiai susiję su pažinimo funkcijomis gyvenimo eigoje, tačiau kartais pamirštama, kad šiuos veiksnius reikia stengtis keisti visų amžiaus grupių žmonėms [11]. Demencijos gydymas Acetilcholinesterazės inhibitoriai Yra įrodyta, kad cholinerginis aktyvumas yra sutrikęs ir sergant Alzheimerio liga, ir kraujagysline demencija.

hipertenzijos prevencija jauniems žmonėms infekcijos hipertenzija

Keliuose tyrimuose 24 savaites lygintas donepezilio 5 mg ir 10 mg poveikis pacientams, sergantiems kraujagysline demencija. Nustatyta, kad didesnės dozės grupėje pažinimo funkcijos, klinikinė bei funkcinė būklė pagerėjo labiau [12].

Tačiau reikia išsamesnių tyrimų donepezilio poveikiui gydant kraujagyslinę demenciją įrodyti. Keliuose rivastigmino tyrimuose buvo gauti mišrūs rezultatai [14].

vaistas nuo hipertenzijos, jei pulsas yra mažas vyšnia nuo hipertenzijos

Viename tyrime buvo įrodytas rivastigmino efektyvumas, tačiau pasireiškė nemažai ir šalutinių reiškinių, dėl to pacientai nutraukdavo gydymą. Kituose tyrimuose rivastigmino efektyvumas nebuvo pranašesnis prieš placebo grupes. Nėra tyrimų, kurie įrodytų demencijos hipertenzija preparato pranašumą už kitą arba kad vieno preparato keitimas kitu yra veiksmingas.

imunitetas sergant hipertenzija hipertenzija ir trombocitai

Nors acetilcholinesterazės inhibitoriai nėra patvirtinti sergantiems kraujagysline demencija pacientams, jie yra dažnai skiriami ir sergantiesiems Alzheimerio liga, ir kraujagysline demencija galimai dėl šių ligų panašios patogenezės.